Američki ministar finansija Scott Bessent i glavni trgovinski pregovarač Jamieson Greer sastat će se ovog vikenda u Švicarskoj s kineskim dopremijerom He Lifengom na razgovorima koji bi mogli predstavljati prvi korak ka rješavanju trgovinskog rata.
Vijest o sastanku koju je Washington objavio kasno u utorak, a kasnije potvrdio i Peking, donijela je olakšanje tržištima uzdrmanim talasom tarifa koje je uveo američki predsjednik Donald Trump.
Sastanak s kineskim vicepremijerom dolazi nakon mjeseci eskalacije tenzija koje su dovele do uvođenja carina na trgovinu između dvije najveće svjetske ekonomije u iznosu koji daleko prelazi 100%. Očekuje se da će dvije strane razgovarati o smanjenju široko postavljenih tarifa, rekla su Reutersu dva izvora upoznata s planiranjem.
Također će se razgovarati o ukidanju carina na specifične proizvode, američkoj politici o de minimis pragu te listi američke kontrole izvoza, rekli su izvori.
Washington i Peking su mjesecima vodili “igru mačke i miša” kada su u pitanju carine, pri čemu nijedna strana nije željela izgledati kao da popušta u trgovinskom ratu koji je uzdrmao globalna tržišta i poremetio lance snabdijevanja.
Ured američkog trgovinskog predstavnika i Ministarstvo finansija saopštili su da će Greer i Bessent zajedno otputovati u Ženevu u četvrtak, te da će se sastati i sa švicarskom predsjednicom Karin Keller-Sutter kako bi razgovarali o pregovorima o reciprocitetu u trgovini.
Nakon američke najave, portparol kineskog ministarstva trgovine potvrdio je da je Kina pristala na susret s američkim izaslanicima.
“Na osnovu potpunog razmatranja globalnih očekivanja, kineskih interesa i zahtjeva američke industrije i potrošača, Kina je odlučila ponovo se angažovati sa SAD-om”, navodi se u kineskom saopštenju.
Ovo je prvi sastanak visokih kineskih i američkih zvaničnika od kada se američki senator Steve Daines sastao s premijerom Lijem Qiangom u Pekingu u martu.
Peking je uglavnom održavao zapaljivu retoriku kako su tenzije rasle tokom posljednjih sedmica, pri čemu je obećao da nikada neće kleknuti pred Trumpove dodatne carine od 145%, koje je kineska propaganda uporedila s “pijenjem otrova.”
Ekonomisti su predvidjeli da bi Trumpove carine na Kinu i desetine drugih zemalja mogle naglo smanjiti globalni rast, dok je japanska investiciona banka Nomura prošle sedmice upozorila da bi Kina mogla izgubiti i do 16 miliona radnih mjesta.
Bessent je za Fox News izjavio da će dvije strane tokom sastanka u subotu dogovoriti “o čemu će razgovarati.”
“Gledajte, imamo zajednički interes – ovo nije održivo. A 145%, 125% je ekvivalent embargu. Ne želimo se razdvojiti. Ono što želimo jeste poštena trgovina”, rekao je Bessent.