Dnevno u BiH čak osam prijavljenih slučajeva nasilja u porodici

Datum:

Međunarodni je dan borbe protiv nasilja nad ženama. Tim povodom širom svijeta, počinje obilježavanje 16 dana aktivizma protiv rodno zasnovanog nasilja koje će trajati sve do 10. decembra, Međunarodnog dana ljudskih prava, čime se naglašava da je nasilje nad ženama, između ostalog i kršenje ljudskih prava.Fondacija udružene žene Banjaluke tim povodom predstavila je najnovije podatke. Vioki sudski i tužilački savjet tokom 2023. evidentirao je 2672 prijave krivičnog djela nasilje u porodici.

“Svakodnevno se u Bosni i Hercegovini zabilježi između sedam i osam slučajeva slučajeva nasilja u porodici. Po entitetima podaci govore da je u FBiH zabilježeno 1374 slučaja, u RS 1293 i u distriktu Brčko 24 slučaja”, kazala je izvršna direktorka Fondacije Gorica Ivić.N1Ona je istakla da ovim podacima nisu obuhvaćena druga krivična djela poput seksualnog nasilja, ekonomske eksploatacije, a koja su takođe zastupljena.Blagi nspredak Fondacina bilježu u analizi sudskih postupaka koji se vode pred nadležnim sudovima.

Od 2000. godine Krivičnim zakonikom Republike Srpske zabranneno je nasilje u porodici i porodičnoj zajednici istakla je Jelena Kurtinović pomoćnica ministra porodice, omladine i sporta RS.
Od 2014. Ministarstvo od subjekata zaštite prikuplja podatke koji su pokazatelj stanja u oblasti zaštite.

“U RS podržamao rad tri sigurne kuće. Trenutno se radi na tome da se u Trebinju otvori nova sigurna kuća što će rasteretiti rad postojeće tri”, istakla je Kurtinovićeva tvrdeći da je po srijedi saradnja ministarstva i lokalne zajednice sa Ambasadom Austrije u BiH i UN Woman.

Prema podacima ministarstva a na osnovu podataka MUP-a i oktužnih tužilaštava najčešće, nasilje se manifestuje kroz fizičko, psihičko i kombinovano nasilje, dok su rjeđe evidentirani ostali oblici nasilja, odnosno ekononsko i socijalno.

“U prvih šest mjeseci 2024. podnijeto je 163 prijave za nasilje u porodici nadležnim tužilaštvima, a 546 izvještaja dostavljeno je MUP-u. Prema evidenciji okružnih tužilaštava 636 žrtava bilo je izloženo nasilju, od čeka 470 žena i 166 muškaraca”, izjavila je Kurtinovićeva.

Dosadašnje analize pokazuju da su u 90% slučajeva počinioci nasilja mušksrci. I počinioci i žrtve najčešće pripadaju starosnoj grupi od 31 do 50 godina.

U Republici Srpskoj nasilje se najčešće manofestovalo kao intimno partnersko nasilje te međugeneracijsko nasilje.

Od 2007. godine više od 100 žena i djece smješteno je u sigurnu kuću Fondacije udružene žene Banjaluke. U 75% slučajeva štićenici kuće su pronašli novi početak i prekunili začarani krug nasilja kaže Amela Bašić Tomić, menadžerka sigirne kuće.

“Za prvih devet mjeseci, u sigurnu kuću smještenk je 37 žena i djece, 17 žena i 20 djece”, istakla je Bašić Tomić. Najčešće žrtve su uzrasta između 30 i 40 godina, imaju završenu srednju stručnu spremu i nemaju prethodno radno iskustvo.

Tri do četiri poziva dnevno Fondacija bilježi i na besplatan SOS broj 1264 koji je dostupan 24 časa dnevno. To je i jedan od brojeva na koji možete prijaviti nasilje ukoliko ga trpite. Za Federaciju Bosne i Hercegovine aktivan je SOS broj 1265.

Fondacija udružene žene Banjaluke pruža i pravnu pomoć žrtvama nasilja koja je dostupna na broj telefona 051 463 143.

IzvorN1

Podijeli:

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Povezano
INFO

Podizanje svijesti o nasilju u porodici: ‘Ne okreći glavu, okreni broj!’

Nasilje nad ženama nije u porastu, već svijest o...

Podrška muškaraca ključna za borbu protiv rodno zasnovanog nasilja

Federalno ministarstvo rada i socijalne politike, u saradnji sa...