Ornitološko društvo “Naše ptice” tvrdi da se kod Banje Luke događa masovno stradanje bijelih roda

Datum:

U Ornitološkom društva “Naše ptice” tvrde da se u mjestu Ramići kod Banje Luke događa masovno stradanje bijelih roda.

Kako su saopćili iz Društva, bijele rode (Ciconia ciconia L.) se posljednjih dana masovno okupljaju u spomenutom mjestu, zaustavljajući se da odmore prije odlaska na seobu. Na ovom području je trenutno prisutno, kako su ukazali, više od stotinu ptica iz Bosne i Hercegovine, ali i drugih evropskih zemalja.

Prema, kako su naglasili, nepotpunim podacima, u ovoj godini u okviru 8. Međunarodnog cenzusa bijele rode članovi Ornitološkog društva “Naše ptice” registrovali su 85 lokacija gnježđenja roda i 260 izleglih mladih. Obrazložili su problem na području Ramića.

“Nažalost, na prostoru Ramića, ali i većeg dijela Bosne i Hercegovine, električni vodovi i stubovi nisu pravilno postavljeni, ni izolirani te ne predstavljaju bird friendly okruženje (okruženje prilagođeno pticama). U Ramićima i okolini od posljedica strujnog udara svaki dan strada po nekoliko jedinki. Trenutno je samo na jednom mjestu 10 leševa stradalih ptica koje niko nije pokupio i mogući su izvor zaraze”, upozorili su.

Kako su saopćili iz Ornitološkog društva “Naše ptice”, usljed nepostojanja timova koji bi djelovali na najkritičnijim mjestima, a kapaciteti Društva i drugih nevladinih organizacija su limitirani, niko od nadležnih ne želi pristupiti rješavanju ovog problema. Osim toga, kako dodaju, neke od povrijeđenih jedinki nema ko da prihvati i ostavljene su da uginu.

“Mi kao nevladina organizacija nismo u prilici primiti veći broj ptica zbog nedostatka prostora, a niti u jednom bh. entitetu, iako je zakonska obaveza, do dan danas nisu podignuta prihvatilišta za povrijeđene ptice”, podsjetili su.

Bosna i Hercegovina, i pored više puta pokrenute inicijative, jedna je od rijetkih država koja nije potpisala AEWA deklaraciju o migratornim vrstama, kojom se, između ostalog, nameće i obavezna reakcija u ovakvim situacijama.

“Pozivamo Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa Bosne i Hercegovine, entitetska ministarstva nadležna za zaštitu prirode i veterinarstva, Zavod za zaštitu kulturnog i prirodnog nasljeđa Republike Srpske, elektroprivrede i Elektroprijenos Bosne i Hercegovine da svako u svojoj nadležnosti priđe rješavanju ovog problema, u smislu da se makar na najkritičnijim pozicijama izoliraju elektroprovodnici mjesta koja predstavljaju opasnost za stradanje ptica”, poručili su.

O Ornitološkom društvu “Naše ptice” tvrde i to da dobijaju pozive i iz drugih mjesta, gdje se javljaju povrijeđene rode (Odžak, Modriča idr.) te su pozvali veterinare i građane da se uključe u akcije pomoći ovim pticama.

“Pozivamo da se po okončanju ove krize i odlaska ptica ka jugu, najkasnije u narednih 15 dana, pristupi izradi akcionog plana za bijelu rodu u Bosni i Hercegovini i entitetima, kojim bi se okupili svi mjerodavni akteri, i da se po uzoru na Mađarsku pripremi aplikacija za veliki projekat prilagodbe visoko i niskonaponske mreže potrebama ptica”, naglasili su.

Ukazali su da se sredstva za prethodno navedeno, kako su saopćili iz Ornitološkog društva “Naše ptice”, sigurno mogu osigurati kod Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD) i drugih evropskih finansijera.

(Tekst: Klix.ba; Foto: Telegram.hr)

Podijeli:

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Povezano
INFO

Svi takmičari Karate kluba “Do” osvojili medalje na turniru u Banja Luci

Jučer je u Banja Luci u tehničkoj organizaciji K.K. Castra...

Banjaluka: Uhapšen sa 2,55 promila alkohola u krvi

Policijski službenici Policijske stanice za bezbjednost saobraćaja uhapsili su...

Detalji nesreće na auto-putu ‘9.januar’: Jedna osoba poginula, dvoje u teškom stanju

Јedna osoba je poginula, a dvije su teško povrijeđene...