Podrška muškaraca ključna za borbu protiv rodno zasnovanog nasilja

Datum:

Federalno ministarstvo rada i socijalne politike, u saradnji sa Populacijskim fondom Ujedinjenih nacija (UNFPA) i agencijom Ujedinjenih nacija za rodnu ravnopravnost i osnaživanje žena (UN Women) organizator je događaja “Muškarci protiv nasilja” održanog u Sarajevu u Evrope Houseu.

Otvoren je dijalog “Muškarci kao pokretači promjena: Suočavanje s rodnom neravnopravnošću i rodno zasnovanim nasiljem”, a cilj je bio da učesnici naglase kako muškarci mogu biti glavni saveznici u društvenoj borbi protiv rodno zasnovanog i svih drugih vidova nasilja, posebno nasilja nad ženama.

Uoči skupa je federalni ministar rada i socijalne politike Adnan Delić naglasio da je veoma bitno govoriti o ovoj temi a još važnije da o tome pričaju muškarci.

Mislim da je veoma važno da uspostavimo zakonodavne okvire, sa onim što znači ravnopravnost spolova, za dobrobit našeg društva. U Federalnom ministarstvu rada i socijalne politike, s našim partnerima a prije svega s agencijama Ujedinjenih nacija te evo danas i s predstavnicima Delegacije Evropske unije, pokušavamo – prvenstveno da se suočimo s određenim stereotipima koji vladaju u našem društvu, a želimo da te stereotipe razbijemo svim što radimo; da provodimo određene aktivnosti i sa sigurnim kućama koje rade na nivou Federacije BiH kako bismo razbili određene stereotipe kad je riječ o rodno zasnovanom nasilju, jednakopravnosti žena u našem društvu – kazao je Delić novinarima.

Najavio je za naredni period aktivnosti u tom smjeru te izrazio zadovoljstvo što “konačno smo počeli da radimo preventivno i organizujemo skupove koji govore upravo o ovoj temi”.

Delić ističe da je cilj jačanje svijesti o značaju borbe protiv rodno zasnovanog nasilja kao i protiv nasilja svake vrste.

Izrazio je nadu da će u društvu prevladati stav o jednakopravnosti spolova, što treba imati na umu svakog dana, kao i da će zakonodavni okvir biti kreiran na dobrobit društva i svih nas. Treba govoriti o ekonomskom osnaživanju žena kao uzroka zbog kojeg često podnose nasilje, kazao je također Delić.

Zamjenik šefa Delegacije Evropske unije u Bosni Hercegovine Adebayo Babajide zahvalio je uime Evropske unije za organizaciju današnjeg skupa i naglasio da su rodno zasnovano nasilje i nejednakosti veliki problem u društvu protiv kojeg se prvenstveno bore žene, a pritom se zanemaruje da muškarci i dječaci mogu u ovom segmentu biti važni pokretači promjena nabolje.

Evropska unija pruža podršku Bosni i Hercegovini unutar brojnih projekata realizujući ih zajedno s lokalnim partnerima i međunarodnim organizacijama. To je podrška koja se odnosi na praćenje i izvještavanje o problemima diskriminacije i rodne naravnopravnosti.

Isto tako, s partnerima iz Ujedinjenih nacija razgovaramo o novom projektu koji će se fokusirati na borbu protiv rodno zasnovanog nasilja, podršku sigurnim kućama i osnaživanju žena. Istovremeno, jako je bitno da pitanja rodne ravnopravnosti budu dio javnih politika – kazao je Babajide uoči skupa novinarima pozivajući da Federalni parlament odobri odgovarajuće izmjene Krivičnog zakona i legislative o zaštiti od nasilja u porodici te nasilja nad ženama.

Događaj “Muškarci protiv nasilja” okupio je predstavnike vlasti, međunarodne zajednice, aktiviste, umjetnike, muzičare, glumce, novinare, influensere, sportiste radi otvaranja dijaloga o ulozi muškaraca kao saveznika u prevenciji rodno zasnovanog nasilja i u postizanju rodne ravnopravnosti.

Poseban trenutak događaja bilo je potpisivanje izjave kojom su ključni lideri potvrdili svoju predanost ovoj temi.

Podrška muškaraca je ključna za borbu protiv rodno zasnovanog nasilja i postizanje rodne ravnopravnosti, osnovna je poruka skupa.

Nasilje nad ženama i djevojčicama je ozbiljan problem u Bosni i Hercegovini. Gotovo polovina žena (48 posto) doživjela je neki oblik nasilja uključujući ono u partnerskim odnosima, kao i od drugih počinitelja, uhođenje i seksualno uznemiravanje od svoje 15. godine, prema istraživanju koje je 2019. godine proveo OSCE.

Zakonodavni okvir mora biti zasnovan na principima dobrobiti za društvo, a posebno za žene koje su nositeljice društvene ravnoteže i stabilnosti. Naša borba protiv rodno zasnovanog nasilja podrazumijeva i suočavanje sa duboko ukorijenjenim stereotipima i društvenim normama koje ih podržavaju. Federalno ministarstvo rada i socijalne politike, u saradnji sa partnerima, među kojima su i agencije UN-a i sigurne kuće u FBiH, kontinuirano provodi aktivnosti na podizanju svijesti o važnosti promjene mentaliteta i smanjenja stereotipnih uvjerenja i djelovanja. U tom segmentu smo doista opredijeljeni da učinimo sve što je u našoj nadležnosti kako bismo stvorili pravedno i sigurno društvo u kojem je ravnopravnost temelj razvoja i pravde za sve članove društva – naglasio je u obraćanju učesnicima ministar Adnan Delić.

Nemoguće je okončati rodno zasnovano nasilje i promovisati ravnopravnost bez aktivnog uključivanja muškaraca i mladića, koji bi trebalo da budu istinski nosioci promjene. Kao Unija temeljena na zajedničkim vrijednostima i duboko posvećena unapređenju rodne ravnopravnosti i ljudskih prava, EU je tu da pomogne Bosni i Hercegovini da prevaziđe barijere, preispita stereotipe i izgradi društvo u kojem svaki pojedinac može ostvarivati svoje potencijale bez nasilja, ugnjetavanja i diskriminacije. EU nastavlja sa svojom dugogodišnjom podrškom BiH kroz različite projekte posvećene kako strukturalnim pitanjima, tako i specifičnim izazovima sa kojima se suočavaju žene, djevojke i druge ranjive zajednice. Važno je da udružimo snage i osnažimo muškarce da budu mentori i uzori koji zagovaraju poštovanje, jednakost i empatiju u svojim porodicama, zajednicama i na radnim mjestima – riječi su zvaničnika u Delegaciji EU u BiH Adebayoa Babajide.

Predstavnice UN Women i UNFPA Jo-Anne Bishop i Justine Coulson naglasile su važnost angažmana muškaraca u ovim procesima.

Ujedinjene nacije, kroz agencije UN Women, posvećene su promovisanju rodne ravnopravnosti i angažmanu muškaraca kao ključnih partnera u prevenciji nasilja nad ženama i djevojčicama. Rodno zasnovano nasilje se ne može okončati bez aktivnog učešća i uključivanja muškaraca. Muškarci, mladići i dječaci, moraju postati saveznici i predvoditi promjenu normi i stavova koji podržavaju nasilje i rodnu neravnopravnost. Ovaj angažman je neophodan za postizanje održivih društvenih promjena i stvaranje sigurnog okruženja za sve – rečeno je.

U interaktivnoj diskusiji, učesnici su razmijenili primjere i preporuke za dalje angažovanje muškaraca u sprečavanju rodno zasnovanog nasilja. Ove aktivnosti doprinose razvoju konkretnih koraka koji će biti implementirani u budućim inicijativama i programima u BiH, javlja Fena.

IzvorFena

Podijeli:

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Povezano
INFO

Podizanje svijesti o nasilju u porodici: ‘Ne okreći glavu, okreni broj!’

Nasilje nad ženama nije u porastu, već svijest o...