Obilne padavine napravile su probleme u brojnim gradovima u Bosni i Hercegovini. Vanredno stanje proglašeno je u 16 mjesnih zajednica u Banjaluci. Vanredna situacija proglašena je u Gradišci, Prijedoru, Srpcu, Kozarskoj Dubici i Kostajnici. Poplave su najviše štete uzrokovale u Unsko-sanskom kantonu, posebno u Sanskom Mostu i Ključu. U Velikoj Kladuši zbog poplava proglašeno stanje prirodne nesreće.Teška situacija je i u Čelincu i Laktašima. U četiri kantona proglašeno je vanredno hidrološko stanje u slivu Save, a na području podsliva Bosne, Sane, Sanice i Vrbasa. Vodostaji većine rijeka su u opadanju, te se očekuje njihova stabilizacija.
Vanredno hidrološko stanje u USK, ZDK, TK i KS
Na područjima gdje ne postoje izgrađeni zaštitni vodni objekti na vodnom području rijeke Save, vanredno je hidrološko stanje u Unsko-sanskom, Zeničko-dobojskom, Tuzlanskom i Kantonu Sarajevo.
Dolazak vodnog vala sa podslivova Bosne, Vrbasa i Une, kao i dotok s uzvodnog dijela sliva iz Hrvatske i Slovenije, uslovio je porast vodostaja na rijeci Savi i dostizanje kota za početak redovne odbrane od poplava na hidrološkim stanicama HS Svilaj i HS Grebnice na području Odžačke i Srednje Posavine.
Na većini hidroloških stanica na cijelom podslivu Bosne vodostaji su u blagom opadanju. Izuzetak je hidrološka stanica HS Modrac na kojoj vodostaj raste zbog ispuštanja vode iz akumulacije.
U protekla 24 sata zabilježen je porast vodostaja na svim hidrološkim stanicama na rijeci Vrbas. Trenutno su vodostaji u opadanju i očekuje se takav trend i tokom dana.
Količina i intenzitet padavina u narednim danima neće uzrokovati novi značajniji porast vodostaja, stoga se tokom vikenda očekuje stabilizacija i prestanak vanrednog hidrološkog stanja na području podsliva Bosne, Sane, Sanice i Vrbasa.
Normalizuje se stanje vodotoka na području ZDK
U Zeničko-dobojskom kantonu nije bilo novih padavina od juče, te su građani imali mirnu noć. Vodostaji rijeka su se značajno smanjili, situacija sada stabilna i pod kontrolom.
U Opštini Doboj Jug, koja je imala poteškoća zbog izlijevanja rijeke Usore, Civilna zaštita ZDK je brzo reagovala i spriječila veće probleme.
Situacija stabilnija u Kladuši
Velika Kladuša je juče proglasila stanje prirodne nesreće uslijed pogođenosti obilnim padavinama koje su izazvale poplave. Tokom cijelog dana, ekipe JKUP Komunalije Velika Kladuša i Civilne zaštite bile su na terenu kako bi sanirale posljedice nevremena i zaštitile građane i njihovu imovinu. Jutros je situacija nešto bolja, ali prema riječima Sinana Huskića, direktora JKUP Komunalije, ekipe su i dalje u pripravnosti, prate situaciju i danas.
Nivo vodostaja rijeke Kladušnice izmjeren jutros u 9 sati, iznosio je 214 cm, dok je u 10 sati izmjeren vodostaj visine 209 cm.
Opada vodostaj Sane u Sanskom Mostu
Stanje na području Sanskog Mosta jutros je bolje u odnosu na prethodni dan.
Prema informacijama iz Civilne zaštite, vodostaj Sane je tokom prošle noći bio u konstantnom opadanju i procjene su da je nivo vode već opao za oko 30 cm u odnosu na najvišu dostignutu tačku.
Problem predstavljaju podzemne vode koje su ugrozile neka gradska domaćinstva, ali su i one u povlačenju od jutarnjih sati. Dalji razvoj situacije se prati i zavisiće sve od toga kakve će vremenske prillike biti, prenosi RTV Sana.