Radev nakon sastanka sa Bećirovićem i Cvijanović pozdravio konstruktivne odnose BiH i NATO-a

Datum:

Predsjednik Bugarske Rumen Radev, koji boravi u dvodnevnoj posjeti Bosni i Hercegovini, pozdravio je konstruktivne odnose između Bosne i Hercegovine i NATO-a, javlja Anadolu.

“Koraci koje preduzima vaša zemlja u oblasti jačanja odbrambenih sposobnosti su veoma značajni i važni”, rekao je predsjednik Bugarske u Sarajevu.

Radeva su uz vojne počasti svečano dočekali članovi Predsjedništva Bosne i Hercegovine Denis Bećirović i Željka Cvijanović, nakon čega je održan međusobni susret kao i sastanak delegacija dviju zemalja.

Radev je rekao da su Bosna i Hercegovina i Bugarska prešle dug put, ali da odnosi dvije zemlje i dan danas ostaju primjer iskrenog prijateljstva, dodajući da je dijalog na najvišem političkom nivou neophodan uslov za razvoj odnosa u svim oblastima od obostranog interesa.

Izrazio je saučešće porodicama poginulih u poplavama, navodeći da Bosna i Hercegovina nije sama, te da kao dopunu prve pomoći BiH koju su pružili Bugarska stoji na raspolaganju za potrebnu pomoć i na nacionalnom nivou i kao članica Evropske unije (EU).

Rekao je da su razmotrili zajedničke izazove u pogledu sigurnosti, uslova za ekonomski razvoj, demografski problem, povezanost, mogućnosti za ljudsku i ekonomsku razmjenu.

“Što se tiče sigurnosti, želim jasno naglasiti da je za nas sigurnost i stabilnost Bosni i Hercegovine pitanje od strateškog značaja za stabilnost i prosperitet čitavog regiona. Zato potvrđujem da Bugarska i dalje osta je čvrsto angažovana u misiji Althea u Bosni i Hercegovini, jer uvjereni smo da je ona od ključnog značaja za garantovanje te sigurnosti i stabilnosti”, rekao je Radev.

Istakao je da su razmotrili mogućnosti za proširenje saradnje u sferi sigurnosti i odbrane i mogućnost pored obrazovne razmjene i uspostavljanja veza između visokih škola da organizuju i razmjenu između visokih škola, vojnih škola i akademija.

Govoreći o ekonomiji rekao je da ekonomska razmjena između dvije zemlje ima daleko veći neiskorišteni potencijal. Rekao je da je uvjeren da bugarski privrednici mogu da imaju mnogo jače prisustvo u Bosni i Hercegovini, ali je potrebno raditi na boljoj informisanosti.

Dodao je da su razmotrili jačanje ekonomske saradnje, trgovine, energetike, infrastrukture, informacionih tehnologija. Posebna pažnja poklonjena je potrebi podsticanja saradnje u oblasti turizma, kulture i obrazovanja.

Istakao je da su članstvo u EU i reforme na putu u ka tom članstvu jako važne.

“Ubjeđen sam da će biti od interesa građanima vaše zemlje da nastave napore političkog rukovodstva na putu evropske integracije. Činjenica je da se, kao rezultat pogoršane sigurnosne situacije i pomjeranja u geopolitičkoj sredini, EU mnogo jače bavi evropskom integracijom Zapadnog Balkana i politikom proširenja kao važnim instrumentom prosperiteta i sigurnosti i stabilnosti EU. Međutim, princip vlastitih zasluga, neophodnost reformi koje niko drugi nego vi sami treba da učinite, ostaju ključni u tom procesu proširivanja i ostaje osnovni kriterijum kada je riječ o podršci Republike Bugarske tim procesima”, naglasio je Radev i dodao da Bugarska ostaje otvorena i za podršku i za dijeljenje iskustva.

Predsjedavajući Predsjedništva Bosne i Hercegovine Denis Bećirović rekao je nakon sastanka BiH i Bugarska imaju tradicionalno iskrene i dobre prijateljske odnose. Podsjetio je da je Bugarska bila prva država na svijetu koja je 1992. godine priznala nezavisnost Bosne i Hercegovine.

“Naravno, naše prijateljske veze postoje i prije 1992. godine. Možda je javnosti manje poznata činjenica, ali prva bosanska kraljica bila je upravo bugarska princeza Doroteja. Dakle, imamo jake veze između bugarske i bosanske države još i u srednjem vijeku. Naše države žele da intenziviraju sveukupnu saradnju i u tom smislu posjeta uvaženog predsjednika Radeva je doprinos intenziviranja tih odnosa u narednom period”, rekao je Bećirović.

Dodao je da Bosna i Hercegovina s bugarskim kolegom žele snažnije političke, ekonomske i sve druge veze između dviju zemalja.

Bećirović je kazao da je od strateške važnosti da se Bosna i Hercegovina čvrsto poveže sa državama članicama Europske unije i NATO-a, kao što je Bugarska.

“Na zajedničkom sastanku smo konstatirali da imamo jako dobru i bilateralnu i multilateralnu saradnju i želimo da tu saradnju u narednom periodu nastavimo u najboljem interesu građana i Bosne i Hercegovine i Republike Bugarske. Zajednički smo konstatirali da Republika Bugarska i Bosna i Hercegovina imaju dobru ugovornu regulativu. U prethodnim godinama i decenijama usvojili smo čitav niz sporazuma koji su dodatno jačali odnose između naše dvije prijateljske države”, kazao je predsjedavajući Predsjedništva Bosne i Hercegovine.

Bećirović je istakao da su dvije zemlje u fazi usaglašavanja još nekih važnih sporazuma.

“Kao što je sporazum o saradnji u oblasti turizma, sporazum o saradnji u oblasti mladih i sporta, sporazum o zaštiti naših investicija, o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja itd. Zajednički smo konstatirali da postoje brojne mogućnosti da ojačamo saradnju i brojnim drugim sektorima. Predsjednik Radev je predložio i da zajednički radimo na tome u kapacitetu koliko mi možemo da što prije otvorimo i direktnu avioliniju na relaciji Sarajevo-Sofija. Mislim da je to odlična ideja koja bi dodatno doprinijela jačanju veza između dvije države”, poručio je Bećirović.

Dodao je da je u 2023. Bosna i Hercegovina izvezla u Bugarsku robu u vrijednosti od oko 115 miliona KM, dok je uvoz iz Bugarske iznosio oko 142 miliona KM.

“Zajednički smo konstatirali da ta ukupna ekonomska saradnja može biti na puno većem nivou. Iz toga nam je cilj da i nakon ovog sastanka kvalitetno povežemo privrednike, privredne komore i da što bolje povežemo naše dvije države”, rekao je Bećirović.

Dodao je da su na ovom sastanku pokrenuli i niz novih inicijativa i prijedloga koji treba da doprinesu jačanju sveukupnih odnosa.

Željka Cvijanović istakla je da će ova posjeta produbiti odnose dvije zemlje, kao i da postoji mnogo prostora za unapređenje bilateralne saradnje.

“Naravno i moja obaveza da kažem da mi stojimo apsolutno kada je u pitanju Evropska unija i da pokušavamo da izađemo iz nečega što je jedan predugački put pokušavajući da to učinimo nekim fleksibilnijim, bržim putem i svakako nam trebaju prijatelji da nam pomognu na tom putu”, rekla je članica Predsjedništva Bosne i Hercegovine.

Istakla je da u Bosni i Hercegovini postoji unutrašnje nerazumijevanje, odnosno da nemaju iste stavove kad su u pitanju određene stvari, kao što je NATO.

“Mi imamo odličnu saradnju sa NATO-om, nemamo iste stavove kad je u pitanju članstvo, oni kod nas to sada nisu ni tražili, imamo dobru komunikaciju, imamo program reformi koji ispunjavamo i mislim da se tu jako, jako dobro krećemo”, rekla je Cvijanović i dodala da je potrebno fokusirati se na kratkoročne ciljeve vezano za kretanje ka EU.

Podijeli:

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img

Povezano
INFO

Finska nudi NATO-u bazu za velike osmatračke dronove

Finska vlada ponudila je uspostavljanje baze na svojoj teritoriji...

Simpozij u Sarajevu: Saradnja BiH sa NATO-om najvažniji prioritet

NATO je za Bosnu i Hercegovinu najvažniji prioritet. Region...

NATO upozorava Rusiju i Sjevernu Koreju da ne udružuju vojnike u Ukrajini: ‘To bi bila značajna eskalacija‘

Južnokorejski predsjednik Yoon opisao je suradnju Sjeverne Koreje s...

U Njemačkoj otvoren novi stožer NATO-a: Nadgledat će Baltičko more

Njemački ministar obrane Boris Pistorius otvorio je u ponedjeljak...