Britanska vojska otkrila je ruske nadzorne senzore skrivene u morima oko Ujedinjenog Kraljevstva, koji su navodno postavljeni kako bi pratili kretanje britanskih nuklearnih podmornica klase Vanguard. Nekoliko takvih uređaja isplivalo je na obalu, dok su drugi identifikovani uz pomoć mornaričkih brodova za lov na mine. Britanske sigurnosne službe smatraju da je ovo pokušaj Moskve da prikupi obavještajne podatke o britanskom nuklearnom odvraćanju.
Prema izvještaju The Sunday Timesa, Rusija je jedina zemlja koja posjeduje specijaliziranu flotu podmornica za podvodno ratovanje i špijunažu, pri čemu neke od njih nadmašuju sposobnosti britanskih i NATO savezničkih podmornica. Britanski vojni izvori upozoravaju da je situacija u Atlantskom okeanu slična igri “mačke i miša” između britanskih i ruskih snaga, koja je značajno eskalirala nakon završetka Hladnog rata.
Posebnu zabrinutost izaziva ruski špijunski brod Yantar, koji je prošle godine primijećen u blizini britanske obale. Opremljen je bespilotnim podvodnim vozilima (UUVs) i mini-podmornicama koje mogu doseći dubine do 6.000 metara, a njegova glavna funkcija je mapiranje podvodne infrastrukture, presijecanje komunikacijskih kablova ili njihovo prisluškivanje. U novembru je Yantar primijećen u Irskom moru, gdje se zadržao blizu kablova koji prenose podatke za Microsoft i Google, što je izazvalo neposrednu reakciju britanske vojske.
List navodi kako je britanska mornarica poslala RFA Proteus, specijalizirani brod za dubokomorski nadzor, da prati kretanje Yantara, a kada se brod vratio u La Manche u januaru, ministar odbrane John Healey naredio je da ga prate ratni brodovi HMS Somerset i HMS Tyne, dok je nuklearna podmornica HMS Astute tajno nadzirala njegovu aktivnost ispod vode prije nego što se pojavila pored njega.
Uz operacije Yantara, britanske obavještajne agencije sumnjaju da su ruski oligarsi koristili luksuzne jahte opremljene moon pool sistemima za tajne podvodne misije oko britanske obale. Ove jahte omogućavaju neprimjetno postavljanje i povlačenje podvodne opreme za špijunažu. Također, jedan bivši britanski ministar otkrio je da je HMS Albion 2018. godine morao naglo napustiti luku u Limassolu na Kipru nakon što se u neposrednoj blizini usidrila ogromna jahta u vlasništvu ruskog oligarha, što je izazvalo sumnje da se vrši nadzor nad britanskim vojnim brodom.
The Sunday Times ističe kako su britanske vlasti svjesne prijetnje i ulažu značajna sredstva u jačanje podvodne sigurnosti. Osim nabavke broda RFA Proteus, koji će igrati ključnu ulogu u zaštiti britanske infrastrukture, vlada razmatra proširenje kapaciteta mornaričkih snaga za efikasnije praćenje ruskog špijunskog prisustva u Atlantskom okeanu.
Vojni analitičari upozoravaju da bi Rusija mogla pokušati sabotirati ključne energetske i komunikacijske linije Zapada, uključujući internet kablove i gasovode. U izvještaju se ističe kako britanska obavještajna zajednica vjeruje da su ruski podvodni bespilotni uređaji (UUVs) već pronađeni pored osjetljivih vojnih kablova, pokušavajući da ih hakiraju ili onesposobe.
Britanski strateški odbrambeni pregledi pokazali su potrebu za dodatnim ulaganjem u nadzor podvodnih aktivnosti, jer Moskva nastavlja da aktivno razvija svoje kapacitete za podvodno ratovanje. Zvaničnici upozoravaju da Rusija ne samo da mapira britansku infrastrukturu već posjeduje tehnologiju za njen napad ili sabotažu, što predstavlja ozbiljan sigurnosni rizik.
List takođe dodaje kako je britanska vlada pokrenula nekoliko inicijativa za poboljšanje nadzora nad podvodnom infrastrukturom, uključujući razvoj programa pod nazivom “bastion Atlantika”, koji će obuhvatiti novu flotu zračnih, površinskih i podmorskih vozila. Također je započeti Cabot projekt u saradnji s privatnim sektorom koji upravlja podvodnim kablovima, kako bi se osigurala bolja zaštita ključnih komunikacijskih i energetskih linija.
U kontekstu sve veće prijetnje ruske špijunaže, The Sunday Times napominje kako britanski vojni zvaničnici ističu da je potrebno dodatno jačanje kapaciteta za podvodno ratovanje kako bi se osigurala sigurnost britanske obale i kritične infrastrukture.