Vanredna konferencija u Pentagonu: Operacija Ponoćni čekić pripremana mjesecima

Datum:

Američki ministar odbrane Pete Hegseth kazao je u nedjelju da su američki napadi na iranske nuklearne lokacije bili “nevjerovatan i ogroman uspjeh”, bez navođenja ikakvih detalja.

“Naredba koju smo dobili od našeg vrhovnog komandanta (Trumpa) bila je fokusirana; bila je snažna i jasna. Uništili smo iranski nuklearni program”, rekao je novinarima u Pentagonu, prenosi Al Jazeera.

“Ovo je plan koji je zahtijevao mjesece i sedmice pozicioniranja i pripreme, kako bismo mogli biti spremni kada predsjednik Sjedinjenih Država pozove”, dodao je ministar odbrane.

Hegseth je rekao kako je bilo “potrebno mnogo preciznosti” da se izvrše američki napadi, kao i to da je akcija “uključivalo i pogrešno usmjeravanje”.

Američki general Dan Cane, predsjedavajući Zajedničkog štaba, objasnio je Hegsethovu izjavu otkrivši kako je napad na Iran bio “planiran i izvršen u više domena” vojske.

Potvrdio je da su bombarderi B-2 lansirani iz Sjedinjenih Država u petak na 18-satni let do svojih ciljeva za “paket udara”.

“Operacija Ponoćni čekić uključivala je nekoliko manevara obmane i mamca. Vatra za suzbijanje velikom brzinom korištena je za zaštitu B-2”, otkrio je Cane dodavši da nema naznaka da su “iranske odbrambene snage ispaljivale bilo kakve projektile”.

“Iranski lovci nisu letjeli i čini se da nas iranski raketni sistemi nisu vidjeli”, rekao je Cane na konferenciji za novinare u Pentagonu.

IzvorN1

Podijeli:

spot_img

Povezano
INFO

Hrabrost i(li) ludost: Bjeloruski avion trenutno je najpraćeniji na svijetu zbog svoje rizične rute

Uslijed rastućih tenzija na Bliskom istoku, napada Izraela na...

JD Vance nije htio potvrditi da su tri napadnuta iranska postrojenja uništena

Potpredsjednik JD Vance odbio je u nedjelju reći jesu...

Marc Marquez pobjednik Velike nagrade Italije

Vozač Ducatija, Marc Márquez, slavio je na utrci za...

Nakon nekoliko godina intezivne kreativne potrage, Sassja se na muzičku scenu vraća s novim singlom „XX“ (VIDEO)

Danas smo u programu RTV7 Tuzla imali privilegiju ugostiti...