Vlada Tuzlanskog kantona je u utorak donijela Program novčanih podrški u poljoprivredi i ruralnom razvoju u 2025. godini kojim je određena visina sredstava za pojedine modele novčanih podrški, kriteriji za ostvarivanje prava na novčanu podršku i plan raspodjele sredstava po oblastima i vrstama novčanih podrški.
Za ove namjene osigurano je ukupno 15.070.000 KM, a očekuje se da struktura i modeli podrške omoguće konkurentnu poljoprivrednu proizvodnju, povećaju zapošljavanje u oblasti poljoprivrede i broj komercijalnih gazdinstava, stabilizaciju domaćeg tržišta poljoprivrednih proizvoda, te da doprinesu ublažavanju i prilagođavanju utjecaja klimatskih promjena.
Raspodjelom, a u skladu sa Elaboratom stanja izgrađenosti sistema protivgrdane zaštite na geoprostoru Tuzlanskog kantona sa prijedlozima unapređenja, osigurano je 415.084 KM za izgradnju sistema protivgradne zaštite i instaliranje istog sa nabavkom raketa za protivgradnu zaštitu za općine Sapna, Kalesija i Teočak, a 235.000 KM su Programom planirana za nabavku raketa u gradovima i općinama koje već imaju instalirane sisteme protivgradne zaštite. Ovim Vlada Tuzlanskog kantona nastoji, prije sezona tuče i leda, omogućiti pravovremenu nabavku potrebne opreme, kako bi se stvorili uslovi za prevenciju šteta na poljoprivrednim dobrima, te pokretnoj i nepokretnoj imovini građana.
Također, je osigurano i 20.000 KM za ostvarena prava putem sudskih presuda.
Imajući u vidu da Vlada Federacije BiH još uvijek nije donijela Federalni program novčanih podrški u poljoprivredi i ruralnom razvoju za 2025. godinu, od ukupno planiranog iznosa danas je izvršena raspodjela u ukupnom iznosu od 670.084 KM, dok će preostala sredstva u iznosu od 14.399.916 KM, kako ne bi došlo do dupliranja podrške za određene kulture, odnosno izostanka podrške za neke druge kulture, biti raspoređena nakon donošenja Federalnog programa.
Većina koncesora uredno izmiruje svoje obaveze
Kako bi se detaljnije upoznala sa radom koncesora i koncesionara i izvršavanjem obaveza obje strane potpisnice ugovora o koncesiji, Vlada je danas razmatrala i prihvatila Informaciju o nadzoru, provjeri rada koncesionara i praćenju izvršenja koncesionih ugovora.
U postupku vršenja nadzora i praćenja izvršenja koncesionih ugovora kod nadležnih ministarstava, odnosno koncesora, Komisija je utvrdila da ministarstva u većini predmeta uredno i na vrijeme sačinjavaju zapisnike shodno tome donose rješenja ili odluke o plaćanju koncesionih naknada za korištenje predmeta koncesije.
Većina koncesionara postupa u skladu ugovornim obavezama u pogledu izmirenja dospjelih obaveza po osnovu koncesionih naknada, obzirom da njihove obaveze, u pravilu, ne prelaze visinu naknade koja je utvrđena za zadnji obračunski period, koji tek u narednom periodu dospijevaju na naplatu. Naplata po osnovu dugoročnih potraživanja od koncesionara koji vrše eksploataciju uglja (rudnici uglja) je poboljšana, budući da koncesionari redovno izmiruju svoje dugoročne obaveze u skladu sa odredbama protokola koji su zaključeni sa nadležnim koncesorom, međutim problem i dalje ostaje izmirivanje tekućih koncesionih naknada.
Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, kao koncesor vodi aktivnosti na provedbi 44 ugovora o koncesijama, Ministarstvo privrede je koncesor na provedbi 27 ugovora, dok Ministarstvo prostornog uređenja i zaštite okolice vodi aktivnosti na provedbi jednog ugovora.