Zovko: Mir Europe brani se na ukrajinskoj granici, a sigurnost čuva na granicama zapadnog Balkana

Datum:

Zastupnica u Europskom parlamentu i članica Odbora za vanjske poslove (AFET) Željana Zovko sudjelovala je u četvrtak u plenarnoj raspravi Europskog parlamenta o institucionalnim i političkim implikacijama proširenja Europske unije.

Zovko je podsjetila kako Hrvatska, kao posljednja država koja je pristupila EU, dobro zna koliko je bilo važno proći kroz zahtjevne reforme i ispuniti sve kriterije za članstvo, ali i koliko je članstvo donijelo zaštitu i sigurnost u ključnim trenucima, priopćila je Europska pučka stranka.

Zemlje Istočnog partnerstva cijenu svojih težnji za demokracijom plaćaju životima građana zbog autoritarnih susjeda, dok su zemlje zapadnog Balkana taoci birokratske inertnosti i neriješenih povijesnih nesuglasica koje usporavaju proces integracije i podrivaju institucionalni oporavak,  istaknula je Zovko.

Upozorila je da bi ostavljanje zemalja kandidatkinja izvan europskih integracija otvorilo prostor onima koji nastoje destabilizirati Europu iznutra i izvana.

”Ako zemlje kandidatkinje ostavimo u rukama onih koji žele razgraditi Europu – mir i sigurnost više nitko neće imati tko braniti ”poručila je.

Kao najveći izazov u ovom trenutku navela je izostanak jasne vizije koja bi Europsku uniju vratila izvornim načelima mira i sigurnosti, kako unutar, tako i izvan njezinih granica.

”Dilema o tome je li proširenje moguće bez produbljenja je apsurdna. Ovo nije prostor u kojem odlučujemo tko ima više ili manje prava biti Europljanin, nego što mi možemo učiniti za Europsku uniju – kako bi opstala kao projekt mira, solidarnosti i pomirenja”, zaključila je Zovko.

IzvorBHRT

Podijeli:

spot_img
spot_img

Povezano
INFO

Počela kulturno – vjerska manifestacija „23. Dani Hasana Kaimije“ (VIDEO)

Kulturno-vjerska manifestacija Dani Hasana Kaimije ove godine se održava...

Filozofski fakultet ispratio novu generaciju apsolvenata (VIDEO)

Na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Tuzli danas je održano...

“Euro Rom”: Diskriminatorne odredbe razlog poništenja javnog poziva za Odbor za Rome (VIDEO)

Udruženje Roma “Euro Rom” organizovalo je konferenciju za novinare...

Gradsko vijeće Tuzla: Sve više zahtjeva za gradnju i legalizaciju, službe suočene s manjkom zaposlenih (VIDEO)

Gradsko vijeće Tuzla juče je počelo 2. tematsku sjednicu,...