Uređenje malog kupatila često je pravi izazov jer je nužno dobro iskoristiti svaki centimetar prostora kako bi on bio što funkcionalniji.
U obzir morate uzeti ne samo kako dizajnirate prostor već i predmete koje u njemu držite. A idućih pet stvari najbolje je izbjeći u maloj kupaonici.
1. Glomazni samostojeći namještaj
Kod uređenja kupatila s ograničenim prostorom stavljanje velikih, glomaznih komada namještaja nikada nije dobra ideja, bilo da se radi o visokom ormariću ili velikom kupaonskom toaletnom stoliću. Iako možda mislite da stvarate dodatni prostor za odlaganje, zapravo ometate protok i funkcionalnost prostorije.
Prilikom dizajniranja malog kupatila, svaki element mora biti namjeran. Umjesto glomaznog samostojećeg namještaja radije se odlučite za zidne jedinice, sa svjetlijim površinama koje reflektiraju svjetlost. Podizanjem namještaja s poda stvarate iluziju više prostora, dijelom zato što je pod manje pokriven.
2. Ogledalo iznad umivaonika bez prostora za odlaganje
Uključivanje prostora za odlaganje gdje god je to moguće ključ je funkcionalne kupaonice, koja će i dalje izgledati dobro. Ogledalo u kupaonici savršeno je mjesto za skriveno odlaganje, a rijetko postoji razlog za stavljanje ogledala koje nema neku vrstu polica.
Umjesto klasičnog zidnog ogledala, odlučite se za ormarić s ogledalom. Možete staviti ormarić koji nije previše dubok, odnosno ne strši previše od zida, a ako ste u fazi planiranja preuređenja kupatila, udubljivanje prostora za pohranu u zid, nešto poput niše, odličan je način da maksimalno iskoristite prostor za odlaganje.
3. Klasična tuš-kabina
Ako ste odlučili odreći se kade kako biste stvorili dodatni prostor, na pravom ste putu da stvorite malu kupaonicu koja se i dalje čini prostranom. Ali morate uzeti u obzir stil tuša koji stavljate. Tradicionalne tuš-kabine često su glomazne i vizuelno ograničavanju prostor, zbog čega se on može činiti još manjim. Izbjegavajte kabine s glomaznim uokvirenim pregradama ili klasične tuš-kabine, jer one mogu vizualno “odrezati” prostor i stvoriti efekt zatvorenosti.
Umjesto toga, dizajneri interijera predlažu walk-in tuševe sa staklenim pregradama za nesmetan protok. To vam omogućuje dodavanje funkcionalnog paravana bez da prostor izgleda skučeno.
Ugradbena tuš-kada takođe pojačava osjećaj prostora, dok pametno pozicioniranje – poput postavljanja tuša u ugao ili uz najduži zid – pomaže maksimalno iskoristiti raspoloživi prostor. Promišljen dizajn obezbjeđuje prostor za tuširanje koji je i funkcionalan i elegantan.
4. Dekoracija na djelu iznad umivaonika
U većini malih kupaonica prostor umivaonika obično je prilično oskudan. Kako bi umivaonik ostao funkcionalan i ne bi izgledao pretrpano, dizajneri savjetuju da ne dodajete dekor na dio iznad umivaonika. To ne znači da prostor mora biti lišen ličnog pečata. Umjesto izlaganja dekorativnih predmeta, istaknite bitne stvari koje moraju stajati uz umivaonik, poput držača sapuna.
Lijepa posudica za sapun, elegantne bočice sapuna i losiona za tijelo, pa čak i držač za četkice za zube mogu poslužiti i kao dekor. Odlučite se za dizajne koji se uklapaju u vase kupatilo kupaonicu kako biste postigli vrhunski izgled.
5. Prevelika rasvjetna tijela
Ako nemate puno prostora, zadnje što želite dodati malom kupatilu su prevelika rasvjetna tijela. Važno je postići ravnotežu s rasvjetom– ona mora biti funkcionalna, a da ne narušava ostatak uređenja.
Veliki luster, koji bi bio upečatljiva centralna tačka u većem kupatilu, samo će naglasiti mali prostor te čak može učiniti da se vaša kupaonica čini pretrpanijom nego što jeste.
Umjesto toga, odlučite se za mala, ali elegantna rasvjetna tijela poput zidne svjetiljke iznad umivaonika. Osim što će vam obezbijediti dovoljno svjetlosti dok obavljate higijenu, zidna svjetiljka može poslužiti i kao dekorativni detalj, bez narušavanja proporcija prostora, prenosi Zadovoljna.hr.