Alarmantne razine mikroplastike pronađene su u velikim rijekama širom Evrope, pokazuje zajedničko istraživanje 14 studija objavljenih danas. Zagađenje je prisutno u svim evropskim rijekama koje su ispitivane, izjavio je francuski naučnik Žan Fransoa Giljon, koji je koordinirao ovo opsežno istraživanje provedeno na devet velikih rijeka, od Temze do Tibra.
U evropskim rijekama prosječno su pronađene tri čestice mikroplastike po kubnom metru vode, što naučnici smatraju alarmantnim pokazateljem zagađenja, navodi se u naučnom časopisu, a prenosi AFP. Ipak, to je i dalje manje nego u najzagađenijim rijekama svijeta, poput Žute rijeke, Jangcea, Mekonga i Gangesa, gdje je pronađeno i do 40 čestica mikroplastike po kubnom metru. Te rijeke prolaze kroz zemlje koje proizvode najveće količine plastike ili u kojima se ona obrađuje – recikliranjem ili spaljivanjem.
U francuskom gradu Valansu, koji se nalazi na rijeci Roni, voda teče izuzetno brzo, a zbog takvog toka kroz rijeku neprestano prolazi velika količina plastičnih čestica. Giljon je izjavio da svake sekunde oko 3.000 sitnih komadića plastike prođe pored jedne tačke u rijeci, dok Sena u Parizu bilježi oko 900 čestica u istom vremenskom intervalu.
Uzorci su prikupljeni na ušćima rijeka Elbe, Ebra, Garone, Loare, Rone, Rajne, Sene, Temze i Tibra, a na njima je radila grupa od 40 naučnika – hemičara, biologa i fizičara – iz 19 istraživačkih laboratorija. Istraživači su pritom otkrili i neiskorištene plastične kuglice, odnosno sirove granule koje se koriste u proizvodnji plastičnih proizvoda.
Jedno od istraživanja pokazalo je prisustvo virulentne bakterije na mikroplastici iz rijeke Loare, sposobne izazvati infekcije kod ljudi. Giljon, čiji tim djeluje u sklopu međunarodne naučne koalicije angažirane u pregovorima Ujedinjenih nacija o smanjenju plastičnog zagađenja, ističe da je nužno značajno smanjiti proizvodnju primarne plastike, jer je direktna povezanost između proizvodnje i zagađenja nesporna.
Među neočekivanim otkrićima ističe se i podatak da četvrtina mikroplastike pronađene u rijekama ne potiče iz otpada, već dolazi iz industrijskih plastičnih peleta. Te granule, poznate i kao “sirenske suze”, nerijetko se mogu pronaći razasute duž plaža, posebno nakon pomorskih incidenata.