Hadžije koje su posljednjih nekoliko dana pristizale u Mekku, nastavile su utorak s vjerskim obredima u Mesdžidul Haramu, Kabi, upražnjavajući obrede tavafa (obilazak Kabe) i trčanje između brda Al-Safe i Al-Marwe.
Hodočasnici su dužni nositi jednostavnu, bijelu odjeću (ihram) u duhu jednakosti kako bi ušli u unutrašnje dvorište (sahn) u blizini Kabe. Međutim, onima koji su završili umru dozvoljeno je da obave tavaf bez ihrama na prvom spratu i krovu džamije.
Drugi, obučeni u svakodnevnu ili tradicionalnu odjeću, molili su se u vanjskim dvorištima, a neki su hranili golubove koji su se okupili oko svetog mjesta.
Hadž je peti stub islamske vjere – obred koji moraju obaviti svi muslimani, ako su finansijski sposobni, barem jednom u životu.
Ovaj ibadet uključuje nekoliko obreda koji simboliziraju osnovne koncepte islamske vjere i obilježavaju iskušenja poslanika Ibrahima i njegove porodice.
Hadž kulminira Kurban-bajramom, praznikom žrtvovanja, tokom kojeg muslimani širom svijeta obavljaju praksu žrtvovanja životinja.