Avion za obuku bangladeških zračnih snaga srušio se u ponedjeljak na školski kampus u sjevernoj Dhaki, usmrtivši najmanje 16 osoba, uključujući pilota, a povrijeđeno je na desetine osoba, javljaju lokalni mediji.
Prema riječima vojske i vatrogasnog službenika, avion F-7 BGI bangladeških zračnih snaga srušio se u ponedjeljak poslijepodne na kampus škole i fakulteta Milestone u naselju Uttara u Dhaki, gdje su učenici polagali testove ili pohađali redovnu nastavu.
Saidur Rahman, predstavnik Nacionalnog instituta za opekline u Dhaki, rekao je za vodeće engleske dnevne novine u Bangladešu, The Daily Star, da je broj umrlih porastao na 16 u roku od nekoliko sati.
Vodeći engleski dnevnik u Bangladešu, The Daily Star, javio je da je više od 100 povrijeđenih na temelju podataka iz raznih bolnica. Lokalni mediji naveli su i da su većina povrijeđenih studenti te da su prevezeni u različite medicinske ustanove, uključujući vojnu bolnicu.
Roditelji i rodbina su se uspaničili na mjestu događaja dok su spasioci, koristeći tricikle-rikše i druga dostupna prijevozna sredstva, prevozili povrijeđene.
Vlasti nisu objavile detalje o preminulima.
Rafiqa Taha, učenica škole koja nije bila prisutna u trenutku nesreće, telefonom je za Associated Press izjavila da škola i fakultet Milestone, s oko 2000 učenika, održava nastavu od osnovne do dvanaestog razreda. U ponedjeljak su, rekla je, neki učenici polagali testove dok su drugi pohađali redovnu nastavu.
“Bio sam prestravljen gledajući videosnimke na televiziji”, rekao je 16-godišnji učenik.
Ured za odnose s javnošću bangladeške vojske u kratkoj je izjavi potvrdio da je srušeni avion F-7 BGI pripadao Zračnim snagama. Službenica vatrogasne službe Lima Khanam telefonom je izjavila da je najmanje jedna osoba poginula, a četiri su ozlijeđene, iako nije dala daljnje detalje.