Poslodavci u FBiH pozvali Vladu FBiH na potpisivanje Sporazuma o planu implementacije fiskalnih reformi

Datum:

Udruženje poslodavaca u Federaciji Bosne i Hercegovine uputilo je zvaničan poziv Vladi FBiH za potpisivanje Sporazuma o planu implementacije fiskalnih reformi, koji je proizašao iz prethodnih dogovora sa sastanaka Ekonomskog-socijalnog vijeća FBiH i drugih bilateralnih i zajedničkih sastanaka. Sporazum utvrđuje dinamiku i ciljeve reformi za smanjenje prekomjernih fiskalnih opterećenja po osnovu doprinosa i poreza.

U saopćenju se navodi da poslodavci već godinama, a naročito nakon usvajanja Odluke o iznosu minimalne plate za 2025. godinu, upozoravaju na prevelika fiskalna opterećenja koja otežavaju poslovanje, umanjuju konkurentnost domaće privrede, direktno utiču na neto primanja radnika i otežavaju otvaranje novih radnih mjesta.

“U skladu s tim, predloženi sporazum definiše konkretne reformske mjere i dinamiku, a u skladu sa najavama Vlade, koje će rasteretiti realni sektor i omogućiti dugoročan ekonomski rast. Sporazum predviđa: Zakon o fiskalizaciji transakcija u FBiH – planiran za usvajanje i primjenu do 1. jula 2025. godine; te Zakon o doprinosima i Zakon o porezu na dohodak – u dvije faze: prvo djelimično smanjenje doprinosa do 1. septembra 2025., a zatim konačno smanjenje na 28,5 posto od 1. januara 2026. godine”, navodi Udruženje poslodavaca FBiH.

Ove reforme su, kako ističu, ključne za opstanak i razvoj privrede u Federaciji BiH, a njihova implementacija direktno će uticati na povećanje investicija, poboljšanje standarda radnika i otvaranje novih radnih mjesta.

Udruženje poslodavaca predlaže da se sporazum potpiše do kraja mjeseca kako bi reformski procesi započeli bez odlaganja i kako bi nadležne institucije, socijalni partneri i javnost pratili njegovu provedbu.

“Svako dalje odlaganje reformi dodatno ugrožava poslovanje, ekonomski rast te standard naših radnika i građana. Vrijeme je da konkretni potezi zamijene dugogodišnju stagnaciju i da se poduzmu odlučni koraci ka stvaranju povoljnijeg i konkurentnijeg poslovnog okruženja. Podržavamo najavljene mjere Vlade i dat ćemo svaki doprinos realizaciji istih”, poručuju iz Udruženja poslodavaca u FBiH.

Očekuju pozitivan odgovor Vlade FBiH, potpisivanje sporazuma i spremnost svih relevantnih institucija na konstruktivnu saradnju u realizaciji ovog reformskog procesa.

IzvorBHRT

Podijeli:

spot_img

Povezano
INFO

Vlada FBiH osigurala 2,5 miliona KM za banjsko liječenje penzionera

Vlada Federacije Bosne i Hercegovine je na današnjoj hitnoj...

Vlada FBiH donijela odluku o jednokratnoj novčanoj pomoći za novorođenčad

Vlada FBiH je na današnjoj sjednici u Sarajevu, na...

Novi Kolektivni ugovor za rudare-Veće plate za veću proizvodnju uglja

Vlada Federacije BiH je dala saglasnost na novi dvogodišnji...

Vlada FBiH – 15 miliona KM za program Jednokratna novčana pomoć za novorođeno dijete

Vlada Federacije BiH je na današnjoj sjednici u Sarajevu,...