Poslodavci žele da date otkaz? Ovo su načini na koje vas mogu natjerati da odete

Datum:

U savremenom svijetu mnogo poslodavaca je svjesno da je za uspješnije poslovanje neophodno privući i okružiti se dobrim zaposlenicima, ali isto je tako i činjenica da poslodavci katkad priželjkuju da neki zaposlenici daju otkaz i to ne samo oni koji podbacuju kojima bi i inače dali otkaz. Također, umjesto da samo žele i nadaju se da će kvalitetni zaposlenici samostalno otići iz kompanije, neki poslodavci stvaraju uvjete (savršeno pravno dopuštene) zbog kojih dobri zaposlenici požele otići.

Mnogo je razloga zašto poslodavac želi prisiliti zaposlenika na otkaz. Jedan od razloga je da vodstvo kompanije odluči da su operativni troškovi previsoki za nova zapošljavanja ili da proizvodna linija više nije popularna i ne znaju gdje preseliti dotadašnje zaposlenike. Ili možda umjetna inteligencija smanjuje potrebu za zaposlenicima, piše Večernji list BiH.

Bez obzira na razlog, zaposlenici koji daju otkaz mogu matičnoj kompaniji uštedjeti na vremenu i novcu jer im neće trebati isplaćivati otpremninu, plaćati doprinose i finansijsku pomoć dok traže posao.

Jedan od načina kako natjerati zaposlenika da samoinicijativno da otkaz jest prisiliti ga da dolazi na posao svaki dan, odnosno da im se ukine hibridni rad od kuće.

Često dolazi i do šikaniranja zaposlenika u toj mjeri da se zaposlenika izuzme sa svih ključnih projekata i da mu se maksimalno smanje radne obveze. Zatim, tu je i mikromenadžiranje pa dosta zaposlenika radije samostalno otiđe nego da im u radnoj knjižici piše da su dali otkaz.

No, sve ovo gore navedeno samo je jedna strana medalje. Naime, prema nekim stručnjacima, prvi koji se neće složiti sa svakodnevnim dolaskom na posao su najbolji zaposlenici jer oni znaju da imaju izbora, odnosno da će vrlo lako pronaći novi posao. Također, ako poslodavci krenu s mjerama osmišljenim da neko poželi samoinicijativno dati otkaz, može se dogoditi da u cjelokupnom radnom okruženju stvore dosta negativno ozračje.

Iako sve ovo zvuči dosta omalovažavajuće i nepošteno, sve te strategije tjeranja nekog iz kompanije su pravno dopuštene ako ste se u kompaniji svojevoljno zaposlili. Jedino što u takvim slučajevima kao zaposlenik možete jest ne dati otkaz jer to je ono što vaš poslodavac želi te da radite još više i potrudite se poslodavcu jasno staviti do znanja da ste kvalitetan radnik i da će pogriješiti ako vas otpusti.

I još jedna stvar oko koje se stručnjaci slažu jest da čak i ako se odlučite promijeniti radno okruženje, nemojte olajavati i tračati prijašnje poslodavce na društvenim mrežama jer će svaki budući poslodavac provjeriti sve vaše račune na društvenim mrežama u svrhu provjere vaše historije zaposlenja.

IzvorN1

Podijeli:

spot_img
spot_img
spot_img

Povezano
INFO

Udruženje poslodavaca u FBiH poziva i očekuje dodatno približavanje stavova o plaćama radnika iduće sedmice

Reprezentativno Udruženje poslodavaca u FBiH nakon donošenja Odluke Vlade...

WEF: Oko 41 posto poslodavaca želi vještačkom inteligencijom zamijeniti radnike

Svjetski ekonomski forum (WEF) procjenjuje da će ukupno 78...

Produžen rok za isplatu neoporezive pomoći radnicima do 31. januara 2025. godine

Vlada Federacije Bosne i Hercegovine na današnjoj sjednici utvrdila...