Pronađena misteriozna zaliha zlata na planinskoj stazi: Većina kovanica potiče iz bivše Jugoslavije

Datum:

Deset zlatnih narukvica, 17 kutija za cigare, pudrijera, češalj i čak 598 zlatnika: svi predmeti dio su vrijedne i pomalo misteriozne zalihe koju su slučajno pronašla dva planinara na sjeveroistoku Češke.

Planinari, koji žele ostati anonimni, išli su prečicom kroz šumu u planinama Krkonoši – popularnom planinarskom mjestu – kada su ugledali aluminijsku kutiju kako viri iz kamenog zida, piše CNN.

Nakon što su ga otvorili i otkrili plijen, odmah su ga odnijeli u Muzej istočne Češke u obližnjem gradu Hradec Králové, prema riječima Miroslava Novaka, voditelja arheološkog odjela u muzeju.

“Nalaznici su došli numizmatičaru (stručnjaku za kovanice) našeg muzeja bez prethodne najave. Tek nakon toga arheolozi su se počeli baviti nalazom i krenuli istraživati ​​nalazište”, rekao je Novak za CNN.

Ko je možda sakrio blago i zašto, još je uvijek predmet rasprave, ali jedno je sigurno: zaliha ne može biti starija od otprilike jednog stoljeća, jer jedan od novčića datira iz 1921. Što se tiče ostalih, zasad postoje samo hipoteze.

“Najvjerovatnije je to povezano s turbulentnim razdobljem prije početka Drugog svjetskog rata, kada je češko i židovsko stanovništvo napuštalo pogranično područje, ili s 1945. godinom, kada su Nijemci odlazili”, rekao je Novak.

Potpuna historijska procjena zaliha još je u toku, a dvije kutije za cigare čvrsto su zatvorene i ostale neotvorene, ali vrijednost samo zlatnika – koji teže 3,7 kilograma ili 8,16 funti – iznosi 8 miliona čeških kruna, odnosno oko 360.000 dolara, prema riječima muzejskog stručnjaka za kovanice, Vojtěcha Brádlea.

Nalaz je pobudio interes okolne zajednice, a Novak kaže da muzej prima pozive s “raznim lokalnim glasinama” za koje se nada da bi mogle pomoći u rješavanju zagonetke podrijetla zlata.

Nagađanja potiče činjenica da, začudo, u mješavini nema lokalnih kovanica. “Polovica ih je balkanskog podrijetla, a druga polovica francuskog”, rekao je Novak. “Srednjoeuropske kovanice, poput njemačkih, potpuno nedostaju. Ali nalaz se nalazi na bivšoj etničkoj granici između češkog i njemačkog stanovništva”.

Među teorijama koje je iznijela javnost, rekao je Novak, je i ona koja vlasništvo nad novčićima prati do bogatih porodica iz okolnog područja, poput obitelji Swéerts-Špork, vlasnika imanja Kuks, velikog baroknog kompleksa s pogledom na rijeku Labu koji uključuje ljetnikovac, banje i samostan. Druga sugerira da bi skrovište moglo biti ratni plijen čehoslovačkih legionara.

Nalazi poput ovog nisu osobito uobičajeni za to područje, primijetio je Novak.

“Oko devet kilometara jugoistočno, prije deset godina pronađena je ostava od 2700 srebrnih denara (vrsta europskog trgovačkog novca) iz 12. stoljeća. Mnogi stanovnici napustili su ovo područje tokom 20. stoljeća, zbog čega ovdje ima mnogo napuštenih farmi”, naglasio je.

Vojtěch Brádle složio se da je sastav zaliha neobičan.

“Obično češki nalazi iz 20. stoljeća uglavnom sadrže njemačke i čehoslovačke kovanice. Ovdje nema niti jedne”, rekao je. “Većina komada iz ovog blaga nije izravno putovala u Bohemiju. Morali su biti negdje na Balkanskom poluotoku nakon Prvog svjetskog rata. Neke od kovanica imaju žigove iz bivše Jugoslavije. Oni su kovani tek negdje u 1920-ima ili 1930-ima. Trenutno ne znam ni za jedan drugi češki nalaz koji bi sadržavao kovanice s tim žigovima”.

Dodao je da su potrebna daljnja istraživanja kako bi se razumio sastav metala preostalih predmeta i dobila točnija ukupna vrijednost.

Nakon što predmeti budu podvrgnuti daljnjoj analizi materijala, bit će konzervirani i pohranjeni u muzejskoj zbirci numizmatičkih proizvoda. Kratka izložba planirana je za jesen.

A ko će onda zadržati plijen? Prema češkom zakonu, rekao je Novak, arheološki nalazi vlasništvo su lokalne regionalne uprave od trenutka otkrića.

“U ovom slučaju, blago je ispravno predano muzeju”, rekao je. “Pronalaznik ima pravo na financijsku nagradu, koja ovisi o vrijednosti metala ili povijesnoj procjeni”.

IzvorN1

Podijeli:

spot_img

Povezano
INFO

Ombudsmeni: Povrijeđena prava Ismeta Gavrankapetanovića, situaciju bi trebao riješiti Parlament FBiH

Institucija ombudsmena za ljudska prava Bosne i Hercegovine utvrdila...

Maturanti 349. generacije prošetali Tuzlom (FOTO)

U četvrtak 22.5.2025. godine 349. generacija maturanata Behram-begove medrese...

Duša djece – Fond koji mijenja živote: Roditelji zahvalni na pomoći

Fond solidarnosti „Duša djece“, koji pruža pomoć djeci sa...

Željko Komšić doputovao u Dejton na godišnjicu potpisivanja Sporazuma za mir u BiH

Član Predsjedništva BiH Željko Komšić doputovao je u Dejton...