Papa Lav XIV. primit će danas Ribarov prsten

Datum:

Tokom inauguracijske mise 18. maja, papa Leo XIV. primit će Ribarov prsten – simbol papinske službe.

Ured za liturgijska slavlja Vrhovnog svećenika iz Vatikana objavio je sliku novog ribarskog prstena, koji će biti uručen papi Lavu XIV.

Prsten s prikazom svetog Petra ima korijene i značenje u Novom zavjetu. U Evanđelju po Mateju (16,19), Petar dobiva ključeve kraljevstva nebeskog, a u Evanđelju po Luki 22,32, Isus kaže Petru da mora učvrstiti svoju braću u vjeri i poslanju. Budući da je Petar poznat kao apostol ribar, prsten se zbog toga naziva Ribarov prsten, i simbolizira neprekinuti slijed od prvog Pape do danas, piše Vatican News.

Ribarov prsten tako potvrđuje vjeru i simbolizira zadaću koja je bila povjerena prvom papi.

Prsten za vječnost

Ovaj je prsten dio simbola papinstva barem od 13. stoljeća. Korišten je kao pečatni prsten za ovjeru službenih dokumenata koje je Papa potpisivao sve do 1842. Danas se koristi simbolično, ali svaki Papa i dalje ima svoj prsten.

Kada papa umre, njegov prsten, zajedno s olovnim pečatom, se uništava, čime se osigurava da se pečat ne može krivotvoriti. Stoga je svaki prsten jedinstven i osoban za svakog Papu.

Godine 2013., papa Franjo primio je pozlaćeni srebrni prsten, koji je prethodno pripadao tajniku pape Pavla VI. Njegov prethodnik, papa Benedikt XVI., imao je zlatni prsten s reljefom svetog Petra kako lovi ribu iz čamca.

Sada papa Lav XIV. nastavlja tradiciju, a njegov Ribarov prsten s prikazom svetog Petra s ključevima i mrežom označava kako novi nasljednik svetog Petra sada službeno preuzima poslanje koje je svetom Petru povjereno prije više od dva tisućljeća.

IzvorN1

Podijeli:

spot_img

Povezano
INFO

Od naredne sezone ćemo u 1. Ligi FBiH gledati ŽFK “Sloboda 2024.” (VIDEO)

Nakon što je ženska selekcija tuzlanske Slobode ispala iz...

Verstappen ostvario 65. pobjedu u karijeri i ostavio McLaren “u prašini”

Nizozemac Max Verstappen iz Red Bulla je pobjednik današnje...

Ukrajina je sinoć gorjela: Rusija izvela najveći napad dronovima od početka rata

Rusija je preko noći napala Ukrajinu svojim najvećim napadom...

Jako nevrijeme pogodilo Gradišku, grad zabijelio ulice

Gradišku je danas oko 14.30 pogodilo snažno nevrijeme praćeno...