Oko 60.000 radnika u Belgiji protestovalo zbog vladinog plana mjera štednje

Datum:

Hiljade radnika u Belgiji protestovalo je danas protiv planiranih rezova novoformirane vlade u raznim socijalnim programima, kao što su nezaposlenost i penzije. Na poziv svih sindikata u Belgiji, oko 60.000 ljudi okupilo se ispred Sjeverne željezničke stanice u centru Brisela.

Demonstranti, obučeni u zelene, crvene i plave jakne i prsluke koji predstavljaju boje sindikata, uzvikivali su slogane protiv mjera štednje koje se planiraju provesti u zemlji.

Nosili su transparente na kojima je pisalo: “Ne dirajte moja prava”, “Ne dirajte moju penziju” i “Poštujte naš rad”. Demonstranti su marširali nekoliko kilometara glavnim putevima do željezničke stanice Midi.

Štrajk širom zemlje

U znak protesta protiv politike nove vlade, održan je i štrajk širom zemlje.

U štrajku su učestvovali različiti sektori, uključujući prosvjetne radnike i radnike u javnom prevozu.

Većina metroa, autobusa i tramvaja u sistemu javnog prevoza Brisela obustavljena je zbog štrajka osoblja. Belgijski zračni prostor zatvoren je danas zbog učešća kontrolora letenja u štrajku. Svi letovi sa aerodroma Brisel i Charleroi su otkazani.

Nakon izbora u Belgiji, 3. februara je uspostavljena nova koaliciona vlada nakon osam mjeseci pregovora.

Novi premijer je Bart De Wever, lider desničarske Nove flamanske alijanse (N-VA), dok drugi partneri u koaliciji uključuju liberalnu frankofonu stranku “MR”, centralno orijentisanu frankofonu “Les Engages”, socijalistički flamanski “Vooruit” i demokršćanski “CD&V”.

Nova vlada pripremila je program za smanjenje javne potrošnje u Belgiji. Program uključuje ograničavanje naknada za nezaposlene u zemlji i smanjenje njihovog trajanja. U Belgiji se naknade za nezaposlene trenutno mogu primati na neograničeno vrijeme ako su ispunjeni uslovi.

Vladini planovi također uključuju smanjenje javno podržanih programa za promjenu karijere i nezaposlenost.

Program nove vlade ističe politike koje uključuju ozbiljne promjene prava radnika, kao što su pooštravanje uslova za prava na odlazak u penziju, fleksibilnije tržište rada, pooštravanje sistema koji pogoduje onima koji imaju dugotrajne bolesti, reforma statusa državnih službenika i obračuna starosne dobi i plate za odlazak u penziju, te promjena sistema indeksiranja u skladu s automatskim povećanjem plata.

Ove politike izazivaju bijes svih sindikata i zaposlenih.

U Belgiji, odnos javnog duga prema BDP-u prelazi 100 posto, a budžetski deficit prelazi pet posto. Prema pravilima EU, u normalnim okolnostima, javni dugovi država članica ne bi trebali prelaziti 60 posto njihovog BDP-a, a budžetski deficiti ne bi trebali prelaziti tri posto njihovog BDP-a.

Kada se ove granice prekorače, o mjerama koje se trebaju implementirati mora se obavijestiti Komisija EU i mora se provesti efikasna borba.

EU je pokrenula proces budžetske discipline protiv Belgije zbog nepoštovanja pravila. Stoga Belgija treba da preduzme korake da smanji svoj javni dug i budžetski deficit.

IzvorBHRT

Podijeli:

spot_img
spot_img

Povezano
INFO

(VIDEO) Ispred Ministarstva prosvjete Srbije studenti održali protest pod nazivom ”Držimo vam lekciju”

Studenti fakulteta Univerziteta u Beogradu, učenici srednjih škola i...

Europski Parlament idućeg utorka o političkoj krizi u Srbiji

Politička kriza u Srbiji naći će se na dnevnom...

Vučić traži sastanak sa studentima: Poziv usmjeren na ‘dobrobit’

Srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić pozvao je u ponedjeljak predstavnike...

Više osoba uhapšeno tokom proevropskih demonstracija u Gruziji

Visoka predstavnica Evropske unije za vanjsku politiku i sigurnost...