ICMP: 29 godina nakon genocida u Srebrenici istina i pravda su jedini put naprijed

Datum:

Međunarodna komisija za nestale osobe (ICMP) pridružuje se danas porodicama žrtava i svjetskoj zajednici u obilježavanju 29. godišnjice genocida u Srebrenici.

Na današnji dan se sjećamo više od 8.000 muškaraca i dječaka koji su ubijeni u julu 1995. godine i ponovo potvrđujemo svoju posvećenost u osiguravanju otkrivanja istine o ovim zlodjelima i ostvarivanju pravde – saopćeno je iz ICMP-a.  

Ova godina također označava značajan iskorak u priznavanju genocida u Srebrenici od međunarodne zajednice. Ujedinjene nacije su usvojile rezoluciju kojim se još jednom potvrđuje važnost sjećanja na žrtve i obavezuje da se spriječi ponavljanje takvih zlodjela ubuduće. Ova rezolucija je svjedočanstvo o trajnom uticaju genocida u Srebrenici i globalnoj obavezi očuvanja ljudskih prava i dostojanstva.

Četrnaest žrtava srebreničkog genocida će biti sahranjeno ove godine u Memorijalnom centru Srebrenica-Potočari. Njihova identifikacija i ukop u određenoj mjeri donose smiraj njihovim porodicama koje su proživjele godine bola i neizvjesnosti. ICMP, svojom predanošću i naprednim forenzičkim tehnikama, nastavlja pružati podršku ovim porodicama pomažući institucijama u Bosni i Hercegovini u identifikaciji posmrtnih ostataka njihovih najmilijih.

– Svake godine, kada obilježavamo genocid u Srebrenici, podsjetimo se ključnog značaja rada na lociranju žrtava čiji su posmrtni ostaci ukopani u stotinama skrivenih masovnih grobnica u Srebrenici i oko Srebrenice, ili koji su stradali u pokušaju da pobjegnu od pogubljenja. Naša posvećenost srebreničkim porodicama ostaje nepokolebljiva. Nastavit ćemo koristiti najnovije naučne metode kako bismo dali odgovore, osigurali da se sazna istina i traži pravda za one koji su pretrpjeli nemjerljiv gubitak – izjavila je Kathryne Bomberger, generalna direktorica ICMP-a.

Više od 7.000 od 8.000 žrtava genocida je identificirano, i to uglavnom putem analize DNK. Postupak koji se temelji na analizi DNK je bio neophodan pošto su počinioci genocida u Srebrenici nastojali sakriti dokaze svojih zločina sistematskim iskopavanjem masovnih grobnica u sedmicama i mjesecima nakon ubistava i prenošenjem tijela žrtava u sekundarne i tercijarne skrivene grobnice širom istočne Bosne.

U prosjeku je sedam ili osam posebnih izvještaja o podudaranju DNK  izdato za svaku identificiranu žrtvu. Razlog za to je što su kosti pojedinačnih žrtava pronalažene u više masovnih grobnica.

Nakon ukopa 11. jula, timovi Instituta za nestale osobe Bosne i Hercegovine, Tužilaštva Bosne i Hercegovine i ICMP će obaviti 78 “reasocijacija”. U tom procesu će se posmrtni ostaci koji su već identificirani i ukopani ekshumirati te će kosti koje su od tada pronađene biti ponovo pridružene skeletu; tijela će se potom ponovo ukopati. U svakom ovom slučaju su porodice kontaktirane i tražena je njihova suglasnost za provođenje reasocijacije. Čak će  i dalje u mnogim slučajevima ova tijela i dalje biti nekompletna.

Na ovaj dan sjećanja ponovo odajemo počast žrtvama i ostajemo solidarni s njihovim porodicama, poručili su iz ICMP-a.

ICMP je sporazumom utemeljena međunarodna organizacija sa sjedištem u Hagu u Nizozemskoj. Mandat joj je da osigura  saradnju vlada i drugih organa vlasti u pronalaženju osoba nestalih uslijed sukoba, povreda ljudskih prava, nesreća, organiziranog nasilja i drugih razloga te da im pruži pomoć u tim procesima.

(Vijesti.ba / FENA)

Podijeli:

spot_img
spot_img

Povezano
INFO

BiH: Podignuta optužnica protiv pet osoba za genocid na području Zvornika

Tužilaštvo Bosne i Hercegovine podiglo je optužnicu protiv petorice...

Generalni sekretar UN-a poziva na globalnu akciju za sprečavanje genocida

Generalni sekretar Ujedinjenih nacija (UN) Antonio Guterres pozvao je...

Memorijalni centar ‘Potočari’ posjetila predsjednica Predstavničkog doma Parlamenta Češke Republike

Predsjednica Predstavničkog doma Parlamenta Češke Republike Marketa Pekarova Adamova...